V Olomouci o akademické tituly ve stolním tenisu

Po šesti letech se do Olomouce vrací Akademické mistrovství Evropy ve stolním tenise. Zatímco v roce 2017 se akademický šampionát evropských univerzit hrál ve sportovní hale Univerzity Palackého, letos bude turnaj od 3. do 10. července hostit olomoucké Omega centrum sportu a zdraví.

Do Olomouce se opět sjedou stolní tenisté – vysokoškoláci ze všech koutů Evropy. Startovní listina nakonec čítá osmnáct mužských týmů a jedenáct ženských kolektivů z třinácti evropských zemí. Nejpočetnější zahraniční výpravy letos přijedou z Velké Británie a Německa, nechybí tradičně silné univerzity z Polska, kde je vysokoškolský sport a zejména stolní tenis velice populární. Wroclavská Ekonomická univerzita například do Olomouce přiveze dvě známé polské reprezentantky sestry Annu a Katarzynu Wegrzinovy. Zajímavá jména mají na soupiskách britské univerzity. Wang Jinghao, Zhao Jiameng či Yu Tianyi jsou mladí čínští stolní tenisté studující v anglickém Bristolu a Londýně.

Českou republiky budou zastupovat stolní tenistky ze dvou ostravských univerzit. V jejich dresu se mimo jiné představí i české reprezentantky Zdena Blašková (účastnice květnového mistrovství světa v jihoafrickém Durbanu), obranářka Markéta Ševčíková nebo Jana Vašendová.

Akademické mistrovství Evropy ve stolním tenise slaví malé jubileum. Uskuteční se již 10. ročník. Po premiéře v roce 2007, kterou hostila Ostrava, se o vysokoškolské medaile ve stolním tenisu bojovalo v roce 2017 v Olomouci. A na Hanou se akademický šampionát vrací i letos. Dějištěm letošního turnaje bude Omega centrum sportu a zdraví, kde se každoročně pořádá i turnaj světové série ITTF ve stolním tenisu – Czech Open!

Na programu 10. AME v Olomouci je celkem šest soutěžních disciplín. První tři dny turnaje budou patřit soutěžím družstev, v sobotu a v neděli přijdou na řadu soutěže jednotlivců – dvouhra mužů, dvouhra žen, čtyřhra mužů a čtyřhra žen. V čele organizačního výboru “olomouckého“ akademického šampionátu Evropy stojí opět Vít Ratajský, předseda komise stolního tenisu České asociace univerzitních sportů (ČAUS).

Přehled pořadatelských zemí AME ve stolním tenisu:
2007 – Ostrava, 2008 – Latina (Itálie); 2009 – Niš (Srbsko); 2010 – Kazaň (Rusko); 2011 – Madeira (Portugalsko); 2013 – Zonguldak (Turecko); 2015 – Ženeva (Švýcarsko); 2017 – Olomouc; 2019 – Camerino (Itálie); 2023 – Olomouc.

 

Rámcový program soutěží AME 2023 v Olomouci

Středa 5. července v 9:30 hodin:

slavnostní zahájení, úvod soutěží družstev

Čtvrtek 6. července

soutěže družstev (pokračování)

Pátek 7. července

soutěže družstev (závěr)

Sobota 8. července

soutěže jednotlivců

Neděle 9. července

soutěže jednotlivců (závěr)

slavnostní zakončení turnaje

 

Kompletní informace o 10. Akademické mistrovství Evropy ve stolním tenise v Olomouci zde:

https://tabletennis2023.eusa.eu/